tekstil
Tekstil.gen.tr
 


e-posta  
 
Şifre  
 
 


Üye Ol!   |   Şifremi Unuttum
 


 
Dolar($) : 
Euro(€) : 
GBP(£) : 
 

  » Tatil.GEN.TR
  » İzmir.GEN.TR
  » Antalya.GEN.TR
  » Çeşme.GEN.TR
  » Bodrum.GEN.TR
  » Marmaris.GEN.TR
  » Pamukkale.GEN.TR
  » Hotel.GEN.TR
  » Otel.GEN.TR
  » Gezi.GEN.TR
  » Pansiyon.GEN.TR
  » Elektronik.GEN.TR
  » Ihlara.GEN.TR


  Tekstil Ürünü Yerine Cansız Manken İhraç Etmeye Çalışan 10 Kişi Gözaltına Alındı

    Tekstil ürünü ihraç etmek taahüdüyle kumaş ithalatı yapan 14 firma, tekstil ürünü yerine cansız manken ihraç etmeye kalkıştı. Bir nevi hayali ihracat yapmaya kalkışan firmalar Ambarlı Limanı'nda İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Muhafaza müdürlüğü ekiplerine takıldı.

    Tekstil ürünü ihraç etmek taahüdüyle yurdışından yüzde 70 gümrük indirimi ile kumaşı ithal eden, ancak tekstil ürünü yerine cansız manken ihraç etmeye çalışan 10 kişi gözaltına alındı. Şahısların ihraç etmek istediği 20 konteyner dolusu cansız mankene el konuldu. Ambarlı limanında İstanbul Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü (KİN) ekiplerinin yaptığı operasyon soncunda ortaya çıkartılan hayali ihracat sonucu devletin 3 milyon dolar zarara uğratılmaktan son anda kurtarıldığı belirtildi

    Alınan bilgiye göre, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ihracat ve ithalat konusunda uyguladığı çeşitli imkanlardan yarlanmak isteyen 14 firma, 2007 yılı içerisinde çeşitli tarihlerde tekstil ürünü (Pantolon, gömlek) ihraç etmek vaadiyle yurtdışından kumaş ithal etti. Bu şekilde ithal edilen kumaşlardan tekstil ürünleri üreten firmalar bu ürünleri söz verdikleri gibi ihraç etmek yerine iç piyasada satarak tüketti. Dış Ticaret Müsteşarlığına verilen tekstil ürünleri ihraç etme sözünü yerine getirmek zorunda kalan firmalar yasa dışı yollara başvurunca yakayı eleverdi. Yıl sonu itibariyle taahütlerini yerine gitrmesi beklenen firmalar takibe alındı. Firmaların tekstil ürünü diye Cezayir'e ihraç ettiğini beyan ettiği malların bulunduğu konteynerleri incelemeye alan KİN ekipleri plastik cansız mankenlerle karşılaştı. Türkiye'deki değeri 20 bin YTL olan cansız mankenlere el koyan Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, operasyon neticesinde aralarında gümrük müşavirliği ekiplerinin de bulunduğu 10 kişiyi gözaltına alarak savcılığa sevk etti.

    Firmaların bu yolla haksız kazanç elde etmeye çalıştığı ve ihracatın gerçekleşmesi durumunda devletin yaklaşık 3 milyon dolar zarara uğratılacağı kaydedildi İstanbul Gümrük ve Gümrük Muhafaza Başmüdürü Selahattin Aldemir, firmaların yapmak istediğinin bir nevi hayali ihracat olduğunu söyledi. Firmaların bu yolla devletin uyguladığı yüzde 70'lik gümrük dampinginden yararlandığını daha sonra ithal edilen kumaştan tekstil ürünü elde edilerek bu ürünlerin iç piyasada yüksek oranlarda satılarak haksız kazanç elde edildiğini söyledi.

(Cihan Haber Ajansı)

  Diğer Haberler
Türkiye Deri Sektörü Genç Tasarımcılarını Arıyor - 6.4.2015
The Fashionist Uluslararası Moda Fuarı - 14.2.2015
GÜNEYDOGU ANADOLU 2014 TEKSTİL İHRACATI - 23.1.2015
TURK TEKSTİLCİLER İÇİN ZOR ZAMANLAR - 17.1.2015
İGİAD lı İşadamlarından SUDAN a Tekstil Yatırım - 28.11.2014

 

      
    © Unimedya A.Ş.
  Tekstil.gen.tr en iyi 1024x768 çözünürlükte I.E. 6,0 ve üzeri ile görüntülenir. Toplam Ziyaretçi : 3346306