tekstil
Tekstil.gen.tr
 


e-posta  
 
Şifre  
 
 


Üye Ol!   |   Şifremi Unuttum
 


 
Dolar($) : 
Euro(€) : 
GBP(£) : 
 

  » Tatil.GEN.TR
  » İzmir.GEN.TR
  » Antalya.GEN.TR
  » Çeşme.GEN.TR
  » Bodrum.GEN.TR
  » Marmaris.GEN.TR
  » Pamukkale.GEN.TR
  » Hotel.GEN.TR
  » Otel.GEN.TR
  » Gezi.GEN.TR
  » Pansiyon.GEN.TR
  » Elektronik.GEN.TR
  » Ihlara.GEN.TR


  Anadolu'nun küçük devleri büyük farklar yaratıyor
Gaziantep, Kocaeli, Konya ve Ankara'da faaliyet gösteren 4 firma yarattıkları farklarla yurtdışına açılıyor. Bambu ağacından kumaş, taraftar renklerinden radyatör, Arap işadamı için motor yat bu firmaların ürünleri arasında yer alıyor.

Çin mallarına ve döviz kuruna karşı ihracatçı rekabet gücünün azalmasından şikayet ederken, Anadolu'da bazı firmalar yarattıkları küçük farklarla ticaret hayatında başarıya imza atıyor.

Yaptığı Ar-Ge yatırımı ile bambu ağacından kumaş üreterek Çin tehlikesini atlatan da var, babasına verdiği sözü tutup "kız başına" traktör üreten de. Anadolu'nun "küçük" firmaları sessiz sedasız Arap işadamı için motor yat, fanatik taraftar için takım renkleriyle süslenen radyatör üretiyor.

Gaziantepli Moliteks bambu ağacından elde edilen iplikle organik kumaş üreterek Avrupa'ya ihraç ediyor. Çin ile rekabet etmek için Ar-Ge ve Ür-Ge'ye yatırım yapan firma geçen yıl 1,5 milyon metre bambu kumaş üretti. Kumaşın en büyük alıcıları ise başta almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri. Konya'da faaliyet gösteren Tasaş Alüminyum firması da spordan aldığı ilham ile ticari başarıya imza attı. Fanatik taraftarlar için renkli radyatör üreten firma Irak operasyonu sırasında ise Türk bayrağı desenli radyatör satışında büyük başarı gösterdi. Firmaya yurtdışından da renkli radyatörler için çok sayıda talep geliyor.

Arap işadamı için motor yat üretti

Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ'de (KOSBAŞ) kurulu Yay Gemi Yapım Ticaret AŞ Tersanesi'nde 7 yıldızlı otel konforunda motor yat üretti. Türkiye'de üretilen en büyük motor yat olma özelliği taşıyan yat nisan ayında denize indirilecek. Kapı kolları ve armatürleri altın kaplama olan 50 milyon euroluk yatın adı "Riyad'ın Işığı". Adı açıklanmayan bir arap işadamı için hazırlanan motor yatın kıç tarafındaki 2 büyük kapak açıldığında üzeri tik ağacıyla kaplı 120 metrekarelik bir beach club haline geliyor. Mümin Erkunt'un 54 yıl önce kurduğu Erkunt Sanayi Döküm ve Makine Fabrikası Genel Müdürü Zeynep Erkunt, babasının traktör üretme hayalini gerçekleştirdi.

2007'de bine yakın traktör ürettiklerini 2008'de 2 bin adeti hedeflediklerini anlatan Erkunt, "İhracatımız hızla artıyor. Armatrak markasıyla ihracat yapıyoruz. 2007'de 200 traktör ihraç ettik. 2008'de 500 gibi olur" dedi.

Bambu ağacından ürettiği organik kumaşı ihraç etti

Gaziantepli Mıhcıoğlu Moliteks İnşaat ve Tekstil Sanayi Ticaret AŞ, bambu ağacından elde edilen iplikle organik kumaş üreterek Avrupa'ya ihraç ediyor. Çin ile baş etmenin yolunu Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımında bulan firma, bu alana 2008'de 1 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Bambu ağacından elde edilen iplikle bambu kumaşı ve gümüş ile metal kumaş üreterek Avrupa ülkelerine ihraç eden Mıhcıoğlu Moliteks, tüm üretimini teknik, medikal ve organik tekstile kaydırarak ihracatını 3'e katlayacak.Y ılda 6 milyon metre kumaş üreten firma bunun yüzde 15'ini Almanya, İtalya, Polonya'ya ihraç ediyor.

3 milyon metre kumaş üretecek

Mıhcıoğlu Moliteks Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Mıhcıoğlu, "Artık sanayicilik, buzun üzerinde melodiye uyarak dans etmek gibi. Üretimimizin tamamını teknik ve organik tekstile kaydıracağız. Uzakdoğunun şerrinden korunmanın başka yolu yok" dedi. Mıhcıoğlu, yeni yatırımlarıyla ürün çeşitlendirmesine gideceklerini belirtti. Mart 2007'de bambu kumaşı üretimine başladıklarını ve geçen yıl 1,5 milyon metre ürettim yaptıklarını aktaran Mıhçıoğlu, bu yılki hedeflerinin 3 milyon metre olduğunu kaydetti. Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarının 70 bin doları geçtiğini söyleyen Mıhçıoğlu, bu yıl 200 bin dolara yeni laboratuvar kuruyoruz, toplamda yatırımımız 1 milyon doları bulacak" dedi. Firma üretiminin yüzde 15'ini ihraç ediyor ve ihracatı 5 milyon dolar cıvarında. İhracat pazarlarını arasında Almanya, Polonya, İtalya, Kuzey Afrika, Ukrayna ve Rusya var.

Fanatik taraftara renkli radyatöre yurtdışından talep

Konya'da Büsan Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Tasaş Alüminyum AŞ, fanatik taraftarlar için talep doğrultusunda futbol takımlarının renklerini taşıyan radyatörler üretiyor.

Şirket Müdürü Ahmet Tablacı, 1989 yılında alüminyum profil üretimi yaparak faaliyetlerine başlayan şirketlerinin her yıl daha da büyüyerek önce Konya dışına, sonra da ülke dışına açıldığını söyledi.

Tablacı, 2004 yılından bu yana radyatör üretiminde Türkiye'deki ilk iki firma arasında girmeyi başardıklarını dile getirerek, ürettikleri alüminyum radyatörleri Fransa, İngiltere, Ukrayna, Romanya başta olmak üzere birçok ülkeye gönderdiklerini aktardı.

Irak operasyonu satışı arttırdı

Radyatörlerin yüzde 70'ini yurtdışına ihraç ettiklerini dile getiren Tablacı, 2006 yılında 1,2 milyon Avro, 2007 yılında 2 milyon euro ülkeye döviz kazandırdıklarını, 2008 yılında da hedeflerinin 5 milyon euro ihracat yapmak olduğunu kaydetti. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda radyatörleri futbol takımları ve ülke bayraklarının renklerine boyadıklarını ifade eden Tablacı, şöyle devam etti: "Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Konyaspor gibi takımların renklerinde üretiyoruz. Onun dışında Türk bayraklı radyatör için de büyük talep var. Özelikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine yönelik yaptığı hava ve kara harekatı nedeniyle Türk bayraklı radyatör satışlarımızda büyük artış oldu." Tablacı, renkli radyatörler için yurtdışından da farklı renklerde radyatör siparişi aldıklarını söyledi.

Arap işadamı için 7 yıldızlı otel konforunda motor yat

Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ'de (KOSBAŞ) kurulu ve yüzde 99'u Arap sermayeli Yay Gemi Yapım Ticaret AŞ Tersanesi'nde Ocak 2006'da inşasına başlanan 65 metre uzunluğunda, 16 mil seyir süratine sahip mega yat tamamlanmak üzere. Yatın, nisan ayında denize indirilmesi, haziran ayında da sahibine teslim edilmesi planlanıyor. Kapı kolları ve armatürleri altın kaplama olan ve 50 milyon euronun üzerindeki "Nourah of Riyad" (Riyad'ın Işığı), haziran ayında adı açıklanmayan Arap işadamına teslim edilecek. Yatta 6 misafir, 1 VIP kamarası, kral dairesi, sinema ve 20 kişilik yemek salonu, ana salon, 10 mürettebat, 1 kaptan kamarası ve jakuzi bulunuyor. Biri insan, diğeri yük için iki asansörün olduğu yatın arka kısmında helikopter pisti de mevcut.

Seyir fenerine teleskopik tasarım

İki koridorun bulunduğu yatta çok sayıda detay gizli. Tasarım sayesinde yat sahibi istemezse personel ya da konuklarla karşılaşmadan tekne içindeki tüm ihtiyaçlarını giderebiliyor. Seyir feneri "teknenin güzelliğini bozuyor gerekçesiyle" tekne sahibinin talebi üzerine teleskopik olarak yapılmış. Bu sayede fener, tekne limandayken kaptan tarafından hidrolik olarak aşağı indirilebilecek. Yay Gemi Yapım Ticaret AŞ Genel Müdür Yardımcısı Aliihsan Büyükakyüz ise Türkiye'de sipariş üzerine mega boyutta (50 metrenin üzerinde) yat üreten 3-4 firmadan biri olduklarını söyledi. Sipariş üzerine çalıştıklarını anlatan Büyükakyüz, "7-8 müşteriyle daha çok önemli projeler üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Babasına söz verdi Erkunt traktörü üretti

Mümin Erkunt'un 54 yıl önce kurduğu Erkunt Sanayi Döküm ve Makine Fabrikası Genel Müdürü Zeynep Erkunt, babasının traktör üretme hayalini gerçekleştirdi. Traktör üretmenin babasının hayali olduğunu söyleyen Zeynep Erkunt, "Ben de ona ?Sana söz veriyorum, tarlalarda Erkunt'un dolaştığını göreceksin' dedim. İki kız çocuğu olmamıza rağmen ?Soyadını kızlara rağmen yaşatacağım' diye söz verdim. Şu anda tarlalarda Erkunt traktörlerini gördükçe gurur duyduğunu düşünüyorum" dedi.

Bu yılki üretim hedefi 2 bin adet

2007'de bine yakın traktör ürettiklerini 2008'de 2 bin adeti hedeflediklerini anlatan Erkunt, "İhracatımız hızla artıyor. Armatrak markasıyla ihracat yapıyoruz. 2007'de 200 traktör ihraç ettik. 2008'de 500 gibi olur. Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Sudan'a ihracatımız var. Makedonya'ya başlamak üzere. Tanzanya, Afrika'dan sipariş aldık. Oralara başlayacak. Afrika, çok güzel patlayan pazar. Arkadan Etopya geliyor. Hızla dünya markası olma yolunda ilerliyoruz" diye konuştu. Şu anda Avrupa'ya girmek için erken olduğunu düşünen Erkunt şunları söyledi,

"Bir miktar daha estetik özellikleri yükselttikten sonra gireceğim. Talep gelmesi gurur veriyor, ancak şimdi Avrupa'ya girersem eksiklerim görülürse, ismimim arkasında duramazsam daha büyük yıkım olur. Hedefim 2009'da Avrupa'ya girmek."

Gaziantep, Kocaeli, Konya ve Ankara'da faaliyet gösteren 4 firma yarattıkları farklarla yurtdışına açılıyor. Bambu ağacından kumaş, taraftar renklerin...

Kaynak: Referans Gzt.

  Diğer Haberler
Türkiye Deri Sektörü Genç Tasarımcılarını Arıyor - 6.4.2015
The Fashionist Uluslararası Moda Fuarı - 14.2.2015
GÜNEYDOGU ANADOLU 2014 TEKSTİL İHRACATI - 23.1.2015
TURK TEKSTİLCİLER İÇİN ZOR ZAMANLAR - 17.1.2015
İGİAD lı İşadamlarından SUDAN a Tekstil Yatırım - 28.11.2014

 

      
    © Unimedya A.Ş.
  Tekstil.gen.tr en iyi 1024x768 çözünürlükte I.E. 6,0 ve üzeri ile görüntülenir. Toplam Ziyaretçi : 3351664